پروفسور امین رسانه های دیجیتال رسالت بزرگی در مسیر صلح طلبی دارند

تهران – ایرنا – استاد حقوق دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند، بر نقش سازنده رسانه های دیجیتال و فعالان فضای مجازی در آگاه سازی مردم و صلح طلبی تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، پروفسور حسن امین در حاشیه بازدید از دهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح اهمیت مفهوم صلح افزود: همانطور که ابن سینا می گوید وجود منشا خیر است، صلح نیز منشا خیر است.
به گفته وی، هیچ شخصی نمی تواند با صلح مخالفت کند، البته صلح نیز باید شرایط ویژه خود را داشته باشد.
او گفت: انسان باید قدرت صلح و جنگ را در کنار هم داشته باشد مفهوم پرمعنی صلح در ادبیات کشور ما و همچنین آموزه های قرآنی ما نیز جایگاه ویژه ای دارد. وی ادامه داد:

صلح منشا خیر است از جهت بین المللی. جهان بعد از تجربه تلخ جنگ های جهانی اول و دوم به دنبال این رفت که مجمع های خرد جمعی بین المللی تشکیل دهد تا از تکرار این دست جنگ ها جلوگیری کند.

پروفسور امین رسانه های دیجیتال

** بر هم زدن صلح و آغاز جنگ جرمی بزرگ است
این مهمان ویژه نمایشگاه رسانه های دیجیتال ادامه داد:

ابتدا مجمع جهانی بشری و سپس سازمان ملل متحد برای دستیابی به این مهم تشکیل شد. بنابر قواعد حقوق بین الملل عمومی بر هم زدن صلح و آغاز جنگ جرمی بزرگ است.
استاد دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند یادآورد شد:
به همین دلیل است که جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ تحمیلی عراق، دائم به دنبال این بود که نهادهای بین المللی و در راس آن سازمان ملل متحد و شورای امنیت، آغاز کننده جنگ را مشخص کنند.

زیرا در قوانین بین المللی ‘دفاع’ مفهومی مشروع است اما کشوری که به جای مذاکره و بردن دعوای حقوقی به دادگاه بین المللی لاهه و کمک گرفتن از سازمان ملل دست به شروع جنگ می زند مجرم است.

** کشورهای منطقه به تشکیل مجامعی ویژه اقدام کنند

سردبیر سابق ماهنامه پژوهشی حافظ تاکید کرد:
صلح امری است که هم می تواند جنبه بین المللی داشته باشد، هم جنبه منطقه ای.
برای جلوگیری از اختلافات منطقه ای و مرزی و مسائلی شبیه به این، کشورهای منطقه می توانند به تشکیل مجامعی ویژه اقدام کنند به جای اینکه برای حل منازعات خود دست به خشونت بزنند.
مجامعی که کنار نهادهای بین المللی فعالیت کنند.
پروفسور امین ادامه داد:

مجامع منطقه ای و سازمان های بین المللی مانند جنبش عدم تعهد به اعتلای صلح جهانی کمک شایانی می کنند. صلح طلبی و انسان دوستی در سطح ملی نیز بسیار مهم است.

** نقش بی بدیل رسانه ها در گسترش صلح در جهان
استاد حقوق دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند همچنین بر نقش رسانه ها در گسترش صلح در جهان را بی بدیل تاکید کرد و گفت: در تمام سطوح مفهوم صلح، از رسانه ها این انتظار می رود که با فرهنگ سازی و بالا بردن سطح آگاهی مردم نقش بسزایی ایفا کند و رسالت خود را انجام دهند.
این حافظ شناس اظهار داشت: صلح مفهوم وسیعی است که از سطح جهانی تا خانواده ها گستردگی دارد. به همین وسعت، رسالت رسانه ها و فعالان فضای مجازی نیز گسترده است.

** آگاه سازی وظیفه رسانه ها
وی خاطرنشان کرد: هنگامی که ملتی آگاهی پیدا کرد، انتخاب درست می کند و آن ملت می شود بخشی از صلح جهانی. آگاه سازی مردم رسالتی است که رسانه ها فارغ از دیداری، شنیداری و مجازی بودن بر عهده دارند.
استاد حقوق دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند برگزاری نمایشگاه رسانه های دیجیتال را فرصت مغتنمی برای انتقال تجریبات و همفکری در راستای توسعه و دانایی بیشتر عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، پروفسور حسن امین استاد تمام حقوق دانشگاه اسکاتلند و حافظ شناس مهمان خاص غرفه موسسه بین المللی صلح و دوستی در دهمین نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال بود.

خبرنامه صلح

سیستم خبرنامه صلح

(ویژه مشترکین همراه اول)

عضویت ارسال ۱۱۱ به ۳۰۱۲۴

خبرهای داغ روز را بدون روتوش با ما بخوانید…

هر بسته خبری ۱۰۰تومان