لغو تابعیت رهبر شیعیان بحرین آثار مخربی دارد

لغو تابعیت رهبر شیعیان بحرین که در روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۵ ( ۲۰۱۶ ۲۱ June) توسط دولت بحرین اعلام گردید نگرانی هایی را به وجود آورده است. کمیته امور بین الملل و روابط خارجی موسسه بین المللی صلح با صدور اطلاعیه ای ، لغو تابعیت رهبر شیعیان بحرین آیت الله عیسی احمد قاسم را از جمله اقدامات اختلاف برانگیز و خلاف صلح دولت بحرین اعلام و از عواقب آن ابراز نگرانی نمود.

متن کامل اطلاعیه کمیته امور بین الملل و روابط خارجی موسسه بین المللی صلح به شرح ذیل می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

اقدام اخیر دولت بحرین در سلب تابعیت آیت الله عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین و تشدید رفتارهای امنیتی و برخورد با مردم بی دفاع و مظلوم بحرین که به صورت مسالمت آمیز حقوق حقه خویش را از دولت و دستگاه حاکمه خواستار می باشند باعث بروز نگرانی هایی در بحرین و منطقه گردیده است. اینگونه اقدامات آل خلفیه رد شدن از خطوط قرمز مردمی می باشد که با صبر و گفتگو و روش های صلح جویانه به دنبال خواسته های اولیه در اداره امور خویش می باشند. هنوز رفتار خارج از عرف و اصول انسانی دولت عربستان در مساله شهادت شیخ نمر باقر النمر فراموش نشده است. این بی تدبیری و رفتار خارج از قواعد دولت آل سعود نباید به صورت مرضی مسری در منطقه شیوع یابد و دولت های منطقه بپندارند که می توانند از مرز تمام قواعد انسانی و حقوق بین الملل بدون پرداخت هیچ هزینه ای عبور نمایند.

مایه نگرانی است که دولت بحرین با توسل به اقدامات عجولانه و سرکوب مردم و تحدید آزادی های مصرح در قوانین بین المللی و تهدید رهبران مذهبی و مردمی بخواهد به اهداف دلخواه و مطلوب خویش دست یابد.

کمیته امور بین الملل و روابط خارجی موسسه بین المللی صلح و دوستی از دولتمردان بحرین می خواهد تا با دقت نظر و تامل بیشتر و پرهیز از رفتارهای فراقانونی با پذیرش واقعیت های جامعه امروزی بحرین ، با بهره گیری از تجارب تاریخی و توسل به روش های صلح گرایانه و مسالمت آمیز در جهت حفظ منافع مردم عمل نمایند.

اسْتَعینُوا بِاللّهِ وَ اصْبِرُوا إِنَّ الأَرْضَ لِلّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ (۱۲۸- سوره اعراف)

روابط عمومی و امور بین الملل موسسه بین المللی صلح و دوستی