بیانیه اداره کل بازرسی و نظارت

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالى : قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْواسِ الْخَنَّاسِ * الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ.

گزارش هایی از سوی ستاد آزمون موسسه و معاونت نظارت و ارزشیابی به این اداره کل رسیده است، که عده ای که سر در خزانه بیت المال مردم دارند، تناول کنان و سرمست،  زبان بی خردی در دهان گردانده و با ایجاد شائبه در امور استخدامی و بالاخص آزمون علمی موسسه بین المللی صلح که نهادی مردمی و خصوصی است، به دنبال تشویش اذهان عمومی هستند.

اقداماتی نابخردانه، که ما را بر آن داشت تا با انتشار این بیانیه، ضمن بیان مواضع رسمی خویش، بخشی از حقایق را بازگو نماییم و توصیه هایی برادرانه به برخی افراد معلوم الحال عرض کنیم.

واقعیت این است که نان برخی از انحصارطلبان در قضیه کارآفرینی موسسه ، آجر گشته و پول تبلیغات آنچنانی برای نشر اطلاعیه استخدام به آقایان پرداخت نشده است؛ پس بار دیگر با چهره ای خیرخواهانه با بیان چند ماده و تبصره از قوانین، آن هم بصورت ناقص، با دستاویز قرار دادن چند کلمه و با استفاده از ابزار های ناجوانمردانه ی مغالطه کاری و سفسطه گری، اصل موضوع را زیر سوال می برند و خواننده بی گناه را در دام انواع گناهانی چون غیبت و تهمت و افتراء و… قرار می دهند و به خیال خود می خواهند جلوی این نوع فعالیت ها را بگیرند که زهی خیال باطل. این اباطیل گویان با دستاویز قرار دادن اینکه فلان موسسه دارد بر خلاف قانون، آزمون استخدامی برگزار می کند، شروع کرده اند به توهین و افتراء که چه؟!!! ای مردم ببینید که اینها چه می کنند؟

واقعیت این است که می شود با اندکی صبر و تحمل و بهره مندی از اندیشه اندیشمندان و با کار و تلاش و اعتقاد به اصول حقّه ی اقتصاد مقاوتی و با اتکاء به توان داخلی و باورِ توانِ جوانان با ایمان این مرز و بوم ، شغل های کوچک با درآمد های مناسب ایجاد کرد و به اصطلاح کارآفرینی کرد و عده ی کثیری که تخصص و توان دارند را بر کار ها گُمارد، و کمکی به تحقق سیاست های نظام نمود.

لکن آنها که جز بهره مندی از رانت و خود کم بینی، توان و استعدادی ندارند، نمی توانند باور کنند که می شود و ما می توانیم؛ و در همین راستا می دانند که اگر این گونه فعالیت ها در سطح کشور مطرح گردد و بازدهی آن در سطح جامعه نشان داده شود، بسیاری از ایشان و کسانی که ایشان را بر کارها گُمارده اند، رسوا می شوند و دیگر جایی برای دلالی باقی نمی ماند، و نه تنها این می شود، بلکه باید از جایگاهی که به ناحق گرفته اند فرود آیند و بگذارند آنها که لایق اند ، در جایگاه خویش قرار گیرند. 

هرچند باید بدانند که این حرکت ادامه دار خواهد بود و ما بر عهد خود ایستاده ایم و در جهت تحقق سیاست های نظام حرکت کرده و در جهت ایجاد صد ها شغل کوچک گام برمی داریم و در موعد مقررّ مشخص شده در مصوبات شورای سیاستگذاری، گزارش هایی را منتشر می کنیم، که آن زمان گویای بسیاری از حقایق خواهد بود.

این عده که با چهره ای ظاهر الصلاح وارد می شوند، همان هایند که به فرموده حضرت آقا، با شارلاتانیزم رسانه ای فقط در اندیشه پرکردن جیب خویش و جناح خویش می باشند و لحظه ای تردید در توهین و افتراء و شائبه آفرینی در جامعه ندارند.

آیا به راستی اینان نگران مردم هستند؟

آیا کسانی که از بیت المال حقوق های آنچنانی می گیرند و در رسانه های برخوردار از رانت خویش، قلم فرسایی می کنند، درکی از ایجاد شغل و کسب و کار های کوچک و مدیریت در بخش خصوصی و توان مردمی دارند؟

آیا می دانند موسسه مردمی یعنی چه؟ البته منظور موسسه ای است که در ظاهر و باطن مردمی است ، نه آنها که به اسم مردمی اند و جیره و مواجبشان از جای دیگر میرسد.

هیهات…

واقعیت دیگر آن است که اگر اینان در چهره اصلى خویش، ظاهر شوند؛ اگر اینان باطل را با حق درنیامیزند و اگر آنها صریح و صاف سخن بگویند؛ به فرموده مولای متّقیان حضرت على علیه السلام «لم یخف على المرتادین؛ مطلب بر پویندگان راه خدا مخفى نخواهد ماند»؛ اما سفسطه گران و مغلطه گران عرصه ، همیشه قسمتى از این مى گیرند و قسمتى از آن، و به هم می آمیزند تا بر مردم مسلط شوند.

حال ما چند نکته ای را در جواب به بعضی غرض ورزی ها بیان می کنیم تا قوت قلبی باشد برای مردم عزیزمان که همیشه یاور و حامی موسسه بوده اند و صاحبان واقعی موسسه بین المللی صلح و دوستی همینان هستند.

گفته شده است که مبالغی که برای آزمون تایید صلاحیت علمی گرفته می شود در جیب مدیران موسسه میرود!!!

خُب انتظاری نیست، با توضیحاتی که از این افراد بیان شد، بیان چنین مطالبی دور از ذهن نیست. حال ما عرض می کنیم : اولاً ؛ مبلغی که گرفته می شود برای این آزمون، خرج محل برگزاری، چاپ سوالات، هزینه طراحان سوال، مسئولین برگزاری و تغذیه و پذیرایی آزمون، تایید صلاحیت علمی و همچنین مراحل بعدی استخدامی می شود. که اگر نگاهی منصفانه به هزینه ها بیاندازیم، شاید نیاز شود موسسه خود نیز ، مبلغی هزینه کند که ان شاءالله اینگونه نشود.

ثانیاً ؛ اگر سوال این است که اصلاً چرا آزمون تایید صلاحیت علمی برگزار می کنید؟ عرض می کنیم ما با خدای خود پیمان داریم که برای دو روز این دنیا، آخرتمان را نفروشیم و اعتقادی هم به رانت نداریم و با آن مقابله می کنیم. پس بهترین راه تایید صلاحیت علمی عمومی، برگزاری آزمونی با شرایط یکسان برای همه می باشد.

ثالثاً ؛ بحمدالله تا به امروز مسئولین موسسه بین المللی صلح و دوستی، جز هزینه های بالای اقدامات و فعالیت های موسسه، هیچگونه برداشت دیگری نداشته اند، و واحد نظارت این اداره کل، تمامی امور را زیر نظر داشته و اعلام می دارد تا به امروز هیچ مدیر سازمانی در این موسسه حقوق یا پاداش و یا هر اسم دیگر که بشود روی هر نوع دریافتی چه نقدی و یا غیر نقدی گذاشت، نداشته و ندارند.

این اداره کل، آمادگی دارد هر نوع مدرکی که نیازمند به اثبات این مدعی باشد ارائه نماید و در این رابطه آمادگی دارد با کلیه دستگاه های بازرسی و نظارتی و اطلاعاتی همچون گذشته، همکاری تام و تمام داشته باشد.

رابعاً ؛ همانگونه که بیان شد کلیه وجوه دریافتی از آزمون، صرف طراحی و برگزاری آزمون، هزینه های اجرایی آزمون ، پذیرایی از داوطلبان و مراحل مصاحبه و گزینش می گردد و در فرض محال، اگر باقیمانده ای داشته باشد، کمافی السابق؛ هزینه اقدامات عام المنفعه یا طرح های حمایتی موسسه می گردد که گزارشات آن مطابق معمول نگاشته و نگهداری شده و در هر زمان که نیاز باشد، قابل انتشار است.

در پایان امیدواریم که آنهایی که نادانسته در مقابل نیرو های انقلابی قرار می گیرند، آگاه شده و در صف دشمنان قرار نگیرند، تا با آنها که عامدانه با مردم و نظام مقدس اسلامی تعارض دارند، برخوردی کوبنده واسلامی صورت گیرد.

ادراه کل نظارت و بازرسی موسسه بین المللی صلح و همچنین دبیرکل موسسه، به تمامی اعضا، هواداران و دوستداران موسسه و حامیان خود این اطمینان را می دهد که این شائبه افکنی و تهمت و افتراء را بی پاسخ نگذاشته و امور را از  سوی مراجع ذیصلاح قضایی پیگیری می نماید تا عبرت آن سبب گردد، تکرار اینگونه رفتارها، چنان هزینه ای گزاف برای عاملان به همراه داشته باشد تا سایرین هرگز به خود جرات ندهند، چنین رفتار ها و ضربه هایی  را به صورت علنی بر پیکره نیرو های جوان و انقلابی وارد آورند.

گزارش این پیگیری ها در بیانیه های بعدی منتشر می گردد.

و سلام علی من اتبع الهدی

اداره کل نظارت و بازرسی

هفتم آذرماه نودوپنج