اهمیت فضاهای رسانه ای و گفتمان ساز

اهمیت فضاهای رسانه ای و گفتمان ساز تاکید دبیرکل موسسه بین المللی صلح و دوستی در حضور جمعی از اندیشمندان و اساتید دانشگاه بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه بین المللی صلح و دوستی متن کامل این سخنان به شرح ذیل می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده بسیار خوشحالم که در جمع دوستان و عزیزان و مدعوین محترم حضور دارم. موسسه بین المللی صلح و دوستی به عنوان بنیانگذار پایگاه صلح ایران، به صورت کاملا مردمی و بدون بهره گیری از کوچکترین امکانات یا بودجه دولتی و عمومی و با اتکا به توانایی اعضای خویش، رسالت بسیار مهم عرصه صلح را در ابعاد گوناگون دنبال می نماید.

بخش بسیار مهمی از این اقدامات در فرهنگ سازی عمومی با شناخت دقیق از مفهوم صلح خلاصه می گردد.

صلح المان ها و شاخص هایی دارد.

صلح در هر عرصه و از هر منظر، تعریف و خواستگاهی دارد. صلح می تواند یک نگاه پوپولیستی و عوام فریبانه باشد و یا یک نگاه روشنفکرانه و انتلکتوئلی!

هم می تواند هنرمندانه باشد و هم ورزشکارانه.

اینکه ما مفهوم عظیم و ارزشی صلح را در کلمات و نگاه کوته خویش محصور نماییم اجحاف به این فضیلت و کاری است که گذشتگان نسبت به آن کرده اند.

در این بین فضاهای رسانه ای و گفتمان ساز برای ایجاد و فرهنگ سازی صلح و دوستی بسیار حائژ اهمیت و لازم الوجود است.

البته نباید از ایجاد زیرساخت ها برای اقدامات موثر غافل بود. اما برای ایجاد بسیاری از زیرساخت ها، نیاز نیست از ابتدای راه برای ایجاد بسیاری از موارد اقدامات عجولانه و دور از تدبیر و راهبرد مشخص صورت پذیرد.

بیش از اینکه ما توانایی ها و اقدامات خویش را در بخش های مختلف مورد توجه قرار دهیم بهتر و اصلح آن است که نیازهای موجود را شناسایی نماییم.

ببینیم آیا اقدامات ما براساس نیازهای موجود است یا آنکه خودخواسته و انتزاعی است؟!

بسیار دیده ایم که در این سالیان اقدامات خودساخته و خودخواسته بسیاری ، بدون توجه به نیازهای جامعه امروز بوده است.

اقداماتی صرفا از جهت مطرح نمودن خویش یا نشان دادن سواد و دانش و چه بسا منابع بیت المال و بودجه های عمومی که صرف این اجویسم ها و اجوتیسم ها گردیده است! که مایه تاسف و حسرت بسیار است.

ما قائلیم بر اساس نیازهای جامعه امروز باید به بررسی و تحلیل امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بپردازیم و سپس برای فشردن دستان یکدیگر برای هم افزایی بیشتر برای رسیدن به نقطه اثر مطلوب اقدام نماییم. ان شاءالله

روابط عمومی

موسسه بین المللی صلح و دوستی